M. Lajčák vystúpil na 2. fóre iniciatívy Pás a cesta v Pekingu

25.apríl

M. Lajčák vystúpil na 2. fóre iniciatívy Pás a cesta v Pekingu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (25. apríla 2019) vystúpil v tematickom paneli „Prepojiteľnosť politík“, ktorý organizovala Čínska komisia pre rozvoj a reformu v rámci 2. fóra iniciatívy Pás a cesta (Belt and Road) v Pekingu. „Ďalšie úspechy iniciatívy Pás a cesta sú do značnej miery závislé od úspešnej koordinácie politík zo strany jednotlivých aktérov, čo môže účinne pomôcť pri ďalšej výstavbe infraštruktúry. Výmena skúseností týkajúcich sa prijatých opatrení v rámci implementácie tejto iniciatívy jednotlivými krajinami a hľadanie čo najlepších synergií je preto veľmi dôležitá,“ uviedol vo svojom vystúpení M. Lajčák.

Štátny tajomník MZVEZ SR František Ružička na podujatí #MYSMEEU v Trenčíne

25.apríl

Štátny tajomník MZVEZ SR František Ružička na podujatí #MYSMEEU v Trenčíne

Na pôde Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne sa 24. apríla 2019 uskutočnilo v poradí už deviate zo série podujatí Národného konventu o budúcnosti Európskej únie - #MYSMEEU, ktoré otvorili rektor univerzity Jozef Habánik a štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička. Štátny tajomník František Ružička vo svojom úvodnom príspevku jasne definoval dva hlavné piliere zahraničnopolitického ukotvenia SR: „Naša príslušnosť k EÚ a k NATO je potvrdením a znásobením našej suverenity. Stali sme sa rovnoprávnym a integrálnym účastníkom tvorby rozhodovacích procesov v medzinárodnej aj európskej politike. Sme súčasťou riešení a nie chodom menu.”

M. Lajčák rokoval v Pekingu so svojím čínskym rezortným partnerom

24.apríl

M. Lajčák rokoval v Pekingu so svojím čínskym rezortným partnerom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák dnes (24. apríla 2019) pricestoval na pozvanie štátneho radcu a ministra zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky Wang Yi do Pekingu, kde vystúpi na 2. fóre iniciatívy Pás a cesta. Šéf slovenskej diplomacie začal pracovný program práve rokovaním so svojím rezortným čínskym partnerom. Obaja ministri prezentovali záujem o ďalšie posilňovanie bilaterálnej spolupráce a zintenzívnenie kontaktov medzi SR a ČĽR v politickej ako aj obchodno-ekonomickej oblasti. „Slovensko podporuje iniciatívy, v rámci ktorých je možné využiť jeho geografickú polohu a tranzitný potenciál,” skonštatoval v tejto súvislosti M. Lajčák, pričom dodal, že Bratislava je pripravená zintenzívniť s Pekingom dialóg zameraný na dosiahnutie vytýčených cieľov vo vzájomných vzťahoch, vrátane školstva.

Quo vadis SlovakAid? Rozvojová spolupráca SR a odporúčania OECD

24.apríl

Quo vadis SlovakAid? Rozvojová spolupráca SR a odporúčania OECD

V priestoroch Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa 24. apríla 2019 uskutočnila konferencia, kde experti OECD hodnotili systém rozvojovej spolupráce SR. Slovensko na to reaguje predstavením Strednodobej stratégie rozvojovej spolupráce do roku 2023. V úvode dňa prijal štátny tajomník MZVEZ SR Lukáš Parízek riaditeľa Direktoriátu OECD pre rozvojovú spoluprácu (OECD DCD) Jorge Moreiru da Silvu. Hodnotenie Peer Review Výboru OECD pre rozvojovú pomoc (OECD/DAC) v roku 2018 bolo prvým komplexným hodnotením Slovenska od roku 2013, kedy sa naša krajina stala členom Výboru.

Stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín V4 a Francúzska

18.apríl

Stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín V4 a Francúzska

V Bratislave sa dnes (18. apríla 2019) z iniciatívy slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke uskutočnilo pracovné stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín V4 a Francúzska. Šéfovia diplomacií krajín V4 vyjadrili francúzskemu partnerovi solidaritu v súvislosti s rozsiahlym požiarom klenotu svetového, európskeho duchovného a kultúrneho dedičstva katedrály Notre - Dame v Paríži.

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

 

 

ĎALŠIE AKTUALITY

Viac

Očakávané udalosti

OZNAMY PRED CESTOU

V NÚDZI (24 hodín, 7 dní)

+421 2 5978 5978